Deneyimler

Barların Arka Yüzü

Her bara giden barların mutfağını ve arka yüzünü merak etmiştir. Zevkine barda çalıştığım birkaç günde bu yerleri görmeyi deneyimledim. Barların içindeki konseptin aksine barların arka yüzü oldukça bakımsız. Bir gün barda çalışmak isteyen ya da barların arka yüzünü merak edenler için bu yazıyı yazmaya karar verdim

Barlarda Mutfak Nasıl Bir Yer

Depo Görevi de Gören Mutfak

Mutfak ufak atıştırmalıkların hazırlanması ve bulaşık yıkanmasının yanında depo görevi de görüyor. Haliyle bu da mutfakta karışıklığa sebep oluyor. Ayrıca bazı temizlik sorunları da oluşmuyor değil. Bir yandan bulaşıklar giriyor, diğer taraftan dolaptan içecekler bara gidiyor. Bu git gel sırasında çarpışma ve sıkışma gibi bazı zorluklar meydana gelebiliyor. Dahası, personeller de yemeklerini burada yediği için mutfakta çalışana ekstra yük biniyor.

 

Barlarda Bulaşıklar Nasıl Yıkanıyor?

Binlik Arjantinler Deterjanlanırken

Bulaşık konusunda içiniz rahat olabilir çünkü her bardak tek tek deterjanla yıkanıyor, yani suyla çalkalayıp koyma gibi bir olay yok. Bulaşıkları yıkamak bir süre sonra seriye bağlanıyor ama yine de hepsi tek tek yıkanıyor.

Küçük Dostum Ortada Yukarıda

Ama masaya önünüze gelen kutu içecekler etrafta durduğu için pek temiz kaldığı söylenemez hatta bu yazımı yazarken kutu içeceklerin arasında küçük bir dostumla bile tanıştım. En iyisi kutu içeceğiniz yanında buzlu bir bardak istemek, en sağlıklısı bu olacaktır.

Barlarda Biraya Su Katılıyor Mu?

Basınçlı Ağızlık

Fıçı biralara çoğu kisi su katıldığını düşünüyor ama bu bir şehir efsanesi olmaktan öteye gidemiyor. Bira tüpleri basınçlı ve içine su katma gibi bir işlem asla yapılamaz. Özel bir ağızlık ile o bira tüpten çıkarılıyor ve eğer bira gözünüzün önünde o tüpten dolduruluyorsa saf bir bira içtiğinize emin olabilirsiniz. Ama bayatlamış olabilir çünkü bazı barlar ucuza gelsin diye yüklü miktarda bu tüplerden alıyor ve bu tüpler uzun sure beklerse karşınıza bayat ve lezzetsiz biralar çıkabilir. Şahsen benim çalıştığım barda yaklaşık 15 tane tüp vardi günde 1-2 tüp bitirdikleri de göz önüne alınırsa bayat biraya rastlandığı söylenemez.

Barlarda Yağlar Temiz Mi?

Kahverengi yağımız

Her insan bu sorunun cevabını hemen hemen tahmin edebiliyordur. Atıştırmalıkların hazırlanılmasında dikkat etmeniz gereken bir konu var. Yağ, ben çalışmaya başladığımdaki patates kızartmak için kullanılan yağ kahverengiydi ve diğer gün yine ayni yağ kullanılıyordu. Benim tahminim en kotu günde bir geliştirildiğiydi, bu bile kotu bence, ama sanırım yağ orada bir haftadan fazla surece görev yapıyor.

İşte O Efsanevi Patates Kızartması Baharatı

Her şeye rağmen barlardaki patates kızartmalarının lezzetli olduğu bir gerçek. Açıkçası bunu sağlayan üstte resmini olan baharat sanirim. Normal patates gayet tatsızken bunu ekleyince dayanılmaz bir tat oluşuyor. Ayrıca o patates kızartmasının size gelene kadar personeller tarafından tırtıklandığını da söylemek gerek 🙂 Şahsen ben bana söylenenden fazla koyuyordum patates kızartmasını ama herkesin benim gibi yaptığını sanmıyorum.

Barlarda Çalışma Hayatı Nasıl?

Çalışma hayati konusunda, çalışan diğer arkadaşlar ve üstlerim gayet kibardı, birkaç istisna insan dışında 🙂 Çalışma hayatınız daha çok pozisyonunuza göre şekilleniyor. Şayet mutfaktaysanız sıkıcı bir sürece hazır olun. Daha önce pek bulaşık yıkamamanıza rağmen burada bulaşık yıkamaktan delirebilirsiniz. Burada işim yokken mutfağın önüne çıkmama izin veriyorlardı, mutfağın onu dediğim de bar standının arkası oluyor. Eğer benim gibi emir almaktan ve gereksiz kısıtlamalardan hoşlanmıyorsanız burada sorgulamanız nirvanaya çıkacak diyebilirim.

Barmenimizin Sarı Sandalyesi

Mesela barin standının arkasında birazcık sağa gidince mesela gelme buraya diyen bir barmenle karşılaşıyorsunuz. Bir şey yaptığı da yok açıkçası en uçtaki sandalyede telefonda oynamakla meşguller genelde. Arada da bira doldurma gibi işler çıkıyor tabii. Ama kendisi kimseyle laklak etmezdi bu konuda hakkını yememek lazım.

O Boş Kasa Ve Sandalye

Solunuzda ise boş bir sandalye ve bir kasa, ama oraya oturamazsınız maalesef, çünkü orası kasiyerimizin(!) Kasiyerimiz bu sırada standın dışında sahneyi çekmek ve laklakla meşgul ama siz o sandalyeye oturamıyorsunuz evet. Ayrıca siz o kadar bulaşık yıkayıp, yemek yaparken kasiyerin sizle ayni parayı alması da insana koymuyor değil. Neyse ki ben zevk ve merak dolayısıyla çalıştım da bu konuyu takmadım. Ayrıca barmene yardim etmek sizi aşırı şekilde yorabiliyor çünkü barin arkasında durayım azcık derken birden mutfak ve barmen arasındaki getir götür islerini yaparken kendinizi bulabilirsiniz ve bu gerçekten bir sure sonra yorucu olabiliyor çünkü sizin ona yardımlarınıza rağmen o size hiç yardim etmiyor. Bu sırada garsonlarımız hep ayakta evet bu yorucu ama sıkıcı değil, insanlarla sohbet edip getir götür yapıyorlar sadece. Eğer bir barda çalışacak olursanız kesinlikle mutfakta çalışmama koşulunu en basta sunmanızı tavsiye ederim.

Bir Yorum Yap