Gurmelik

Şaraplı Tütün Yapımı

Eminim Golden Virginia, Drum, Old Holborn vb. tütünleri içen çoğu kişi fiyatlarından dolayı kendi aromalı tütününü yapmayı düşünmüştür. Ben de bunu ev imkanları ile nasıl yapılabileceğini düşünürken ortada dönen laflardan esinlendim. Ve kendi şaraplı tütünümü düşük bir maliyetle elde ettim

 

Gerekli Malzemeler

Malzemeler

Öncelikle aromalandırabilmek için hafif bir Adıyaman Tütünü‘ne ihtiyacımız var ve tabii ki bir şaraba ihtyacımız var. Şarap olarak kırmızı üzüm şarabı tercih etmenizi öneririm Her 100 gram tütüne 50cc şarap yeterli olacaktır. Ayrıca bu tütünümüzü biraz ısıtacağımız için geniş bir tencere ve tahta bir kaşığa da lazım.

 

Tütünü Şarapla Terbiye Etmek

Tütünü bu şekilde yayıyoruz

Öncelikle tütünümüzü tencereye yayıyoruz ve üstüne şarabı her tarafı ıslanıncaya dek döküyoruz. Ardından 30 dakika dinlenmeye bırakarak tütünün şarabı emerek şişmesini sağlıyoruz. Bu sayede alkol sayesinde hem tütünümüz yumuşuyor ve şarabın tadını alması kolaylaşıyor. Bilimsel olarak ele almak gerekirse alkol tütün bitkisinin hücre zarını deliyor ve şarabın aromasının daha iyi nüfuz etmesini sağlıyor.

 

Tütünün Aromalandırılması

Şarabı Emmiş Tütün

Tütünümüz 30 dk şarap içinde bekledikten sonra yukarıdaki hale gelmiş oluyor. Görmüş olduğunuz gibi tütün şişmeye başlamış. Bu kadar yeterli çünkü daha 2-3 saat kısık ateşte emmeye devam edecek. Ardından keyfinize göre bir aromayı tütüne damlatıyoruz 3-4 ml yeterli olacaktır. Ben Dr. Oetker’in 4’lü olarak satılan Vanilya aromasını tercih ettim. Siz de kolayca marketlerden bulabilirsiniz.

Şaraplı Tütünün Kuruması

Kuruduğunda bu halde gelmesi gerek

Tencereyi ocağa koyun ve orta ateşte 1 saat bırakın. Bu sürede şarap ısınacak ve tütüne nüfuzu artacak ayrıca tencerenin kapağını kapatmayı sakın unutmayın. 1 saat sonra kapağını hafifçe kaldırın ve kapakta biriken suyu boşaltın. Ardından tekrar kapatın ve ocağı kısık ateşe getirin ve tütünü biraz karıştırın çünkü alt kısımlarda aroma daha çok birikiyor. Aromayı homojen olarak dağıtmak için bunu her kapağı açtığımızda yapacağız. Kapağı kapattıktan sonra her 30 dk da bir tekrar açıp kapaktaki suyu boşatma işlemlerini tekrarlayın. Bu işlemi 4 kere tekrar ettikten sonra yani ocağa koyduğumuzdan sonra yaklaşık olarak 3 saat geçtikten sonra tenceredeki tütün hala içilemeyecek kadar nemli olacaktır. Bir tepsiye tütünümüzü yayın ve 1-2 saat sonra çok kurumadan nerede muhafaza edecekseniz oraya koyun. Ben tercihen önceden aldığım paket tütünlerin ambalajını tercih ediyorum.

Denediğinizde benimle hemfikir olacağınıza emin olabilirsiniz. Hiçbir yerde rastlamadığınız kendiniz yaptığınız yaptığınız bir aromalı tütünle karşılaşacaksınız. Tütününüzü tadıp yorum yapmayı unutmayın!

Bir Yorum Yap